gotowe projekty domów
Randki internetowe

Zioła dla włosów

 

Aby zachować czystość włosów, należy je myć średnio raz w tygodniu ciepłą wodą i szamponem. Przy niedomaganiach włosów dobrze jest stosować jedno lub kilka podanych ziół.
Korzeń łopianu - pomaga zwalczać łupież;
Liście kocimiętki - pobudza wzrost włosów i łagodzi podrażnienia owłosionej skóry;
Kwiat rumianku - doskonale zmiękcza włosy, rozjaśniając je również;
Czosnek i cebula - stymulują wzrost włosów i pomagają zwalczać łupież, choć silny zapach odstrasza od ich stosowania;
Ziele przytulii czepnej - działa tonizująco, oczyszczające, pomaga zwalczać łupież;
Młode pędy skrzypu - wzmacniają włosy;
Kwiaty nagietka - rozjaśniają włosy;
Liść nasturcji - pobudza wzrost włosów;
Liść pietruszki - wzmacnia kolor włosów i nadaje im połysk;
Liście i kwitnące wierzchołki rozmarynu - najlepszy uniwersalny surowiec o działaniu tonizującym wzmacniającym, nadaje włosom połysk, wzmacnia je i lekko przyciemnia włosy;
Korzeń rzewienia - daje doskonały żółty barwnik do włosów;
Liście szałwii - działają tonizująco i wzmacniająco, przyciemniają włosy;
Liście i korzenie mydlnicy - oczyszczają włosy;
Liście bylicy bożego drzewka - pobudzają wzrost włosów i zapobiegają łupieżowi;
Liście pokrzywy - zapobiegają łupieżowi, działają tonizująco oraz wzmacniająco.

Szampon ziołowy łagodny
2 łyżki szamponu dziecinnego zmieszać z 2 łyżkami mocnego naparu ziołowego. Napar przygotować z garści świeżych lub łyżki suszonych ziół i 150 ml wrzątku. Dla włosów ciemnych przygotowuje się napar z liści szałwii, dla tłustych - z ziela krwawnika, dla jasnych - z kwiatów nagietka, dla włosów z łupieżem - z mieszaniny ziela pokrzywy i korzenia łopianu. Po wbiciu żółtka jajka kurzego i l łyżki żelatyny w proszku, rozmieszaniu i podgrzaniu uzyskuje się doskonały preparat wzmacniający włosy.

Płukanki ziołowe i ziołowe płyny wzmacniające
Prócz systematycznego mycia włosów ciepłą wodą i szamponem (bez lub z dodatkiem ziół) dużą rolę w pielęgnacji włosów spełnia stosowanie płukanek z ziół suszonych: z korzenia łopianu, mydlnicy, kory dębu, klaczą tataraku, ziela skrzypu lub z pokrzywy, tymianku, rumianku, liścia orzecha (który przyciemnia włosy). Wymienione zioła należy przyrządzać w postaci skoncentrowanej, to znaczy w proporcji: 2 łyżki na l szklankę wody. Korzenie i kory gotować krótko, a ziele skrzypu dłużej niż 1/2 godz.

Pachnąca płukanka dla włosów jasnych
Składniki: 4 części kwiatów rumianku, 4 części kwiatów nagietka, 3 części cienko ściętej skórki pomarańczowej (część zewnętrzna), 2 części kwiatów bzu czarnego.

Pachnąca płukanka dla włosów ciemnych
Składniki: 3 części liści szałwii, 3 części liści oczaru wirginijskiego, 3 części liści rozmarynu, 2 części liści melisy.

Płukanka dla silnie osłabionych włosów
Składniki: 3 części ziela tymianku, 3 części ziela pokrzywy, 2 części startego korzenia łopianu, 2 części liści nasturcji, l część bylicy bożego drzewka.
W przypadku wszystkich trzech recept należy przygotować mocne napary lub odwary ziołowe, które dodane do ciepłej wody tworzą płukankę.

Tonik do włosów z ziela bylicy bożego drzewka
Bylica boże drzewko znajdowała od wielu stuleci zastosowanie jako ziele powodujące wzrost włosów. 75 ml mocnego naparu z bylicy bożego drzewka zmieszać z 75 ml wódki i przechowywać w butelce. Można również przyrządzić nalewkę z ziela bylicy bożego drzewka na spirytusie lub wódce. Wcierać we włosy po uprzednim rozcieńczeniu ciepłą wodą (l łyżka toniku w l łyżce wody).

Okład z korzenia rzodkwi czarnej lub chrzanu
Kilkuminutowy okład ze świeżo startego korzenia rzodkwi lub chrzanu jest znacznie bardziej radykalnym środkiem niż płukanka ziołowa. Korzeń chrzanu przeciwdziała wypadaniu włosów poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy, korzeń rzodkwi działa podobnie, choć znacznie bardziej skutecznie, powodując między innymi regenerację cebulek włosowych. Na bazie wyciągu z korzenia rzodkwi czarnej produkuje się rozmaite środki na porost włosów. Okład zdejmuje się, głowę zaś płucze dopóty, dopóki nie zniknie charakterystyczny zapach, a następnie można zastosować jedną z płukanek ziołowych.

Nalewka z pokrzywy i nasturcji
Z l części świeżego ziela pokrzywy, l części świeżych kwiatów i liści nasturcji i 2 części spirytusu przygotować nalewkę. Wszystkie zmiksowane składniki wlać do butelki lub słoika, zamknąć szczelnie i postawić w ciemnym miejscu. Po 2 tygodniach nalewka jest gotowa do użycia. Każdorazowo bierze się jej tyle, ile potrzeba do dokładnego wtarcia we włosy i skórę głowy. Włosy rozczesać. Nalewkę wciera się mniej więcej raz na tydzień w dzień poprzedzający mycie głowy.

Oliwki odżywcze do włosów
Niekiedy używa się również oliwek do włosów. Można je przygotować na bazie oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego.
Do butelki o pojemności 0,25 l wrzucić 2 łyżki dokładnie zmiksowanych ziół (gatunku lub gatunków zawierających olejki eteryczne) i zalać to 100 ml oleju. Zakorkowaną butelkę postawić w miejscu silnie nasłonecznionym, aby szybciej zachodziła ekstrakcja olejków eterycznych z surowca do oleju. Trwa to co najmniej 3 tygodnie. Przez ten czas należy codziennie ostrożnie wstrząsać zawartością butelki. Po 3 tygodniach usunąć zioła, a do przefiltrowanego oleju ponownie dodać 2 łyżki zmiksowanych ziół. Czynności te powtarzać tak długo, aż olej nabierze intensywnego zapachu ziół. Oliwkami odżywczymi do włosów należy nacierać włosy i skórę głowy przed ich myciem i tak pozostawić na około 30 min pod przykryciem z wilgotnego ręcznika. Następnie natrzeć włosy szamponem i odrobiną gorącej wody, a po kilku minutach spłukać ciepłą wodą. Ponownie umyć włosy wodą oraz szamponem i znów spłukać ciepłą wodą.

Środki koloryzujące i farby do włosów
Do ziołowych substancji koloryzujących można zaliczyć płukanki z surowców zielarskich o działaniu przyciemniającym lub rozjaśniającym. Płukanki te stosuje się po uprzednim umyciu włosów. Dla otrzymania bardziej intensywnego koloru włosów należy użyć skoncentrowanych odwarów (ta sama ilość ziół, lecz mniej wody, bo tylko z 75 ml - por. przepisy na płukanki), które miesza się z proszkiem kaolinowym, niestety, u nas trudno dostępnym.

Płukanka dla włosów jasnych
2 łyżki świeżych lub l łyżkę suszonych kwiatów rumianku oraz 2 łyżki świeżych lub l łyżeczkę suszonych kwiatów nagietka gotować na bardzo słabym ogniu pod przykryciem w 600 ml wody przez 30 min. Przed użyciem dodać 2 łyżki soku cytrynowego i płukać włosy.

Płukanka dla włosów ciemnych
2 łyżki świeżych lub l łyżeczkę suszonych liści szałwii oraz 2 łyżki świeżych lub l łyżeczkę suszonych liści rozmarynu oraz 4 łyżeczki herbaty gotować na bardzo słabym ogniu pod przykryciem w 600 ml wody przez 30 min.

Farby do włosów
Są dość trudne do przygotowania w warunkach domowych, natomiast można je nabyć w postaci sproszkowanej. Henna. Proszek z torebki rozmieszać z taką ilością gorącej wody, aby uzyskać pastę, pozostawić na 30 min dla „dojrzenia”. W sprzedaży znajdują się 3 rodzaje henny: czerwona, brązowa, z których można uzyskać kolory włosów od rudego do brązowego, i czarna oraz „neutral” - nie zmieniająca barwy włosów, a tylko mająca działanie wzmacniające. Przed właściwym nałożeniem farby należy zrobić próbę na kilku pasemkach włosów. Jeżeli kolor jest odpowiedni, to nakładać sukcesywnie na całą powierzchnie włosów. Głowę należy przykryć na godzinę czepkiem kąpielowym z folii polietylenowej, po czym sprawdzić, jak zmienia się kolor. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo mocny i trwały kolor, można pozostawić farbę na całą noc. Po nałożeniu farby należy umyć włosy łagodnym szamponem, po czym natłuścić skórę odrobiną oliwki. Farba może pozostać 5-6 miesięcy.